ฟุตบอลวันนี้

m88
 Africa :: African Nations Championship
02:00 Burkina Faso  -vs-  Cameroon
02:00 Congo  -vs-  Angola
 Australia & Oceania :: OFC Champions League – Preliminary
HT Veitongo (Ton)   1-4  Tupapa (Coi)
09:00 Pago (Asa)  -vs-  Soaga (Sam)
 Belgium :: Jupiler League
02:30 Anderlecht  -vs-  Waasland-Beveren
02:30 Antwerp  -vs-  Gent
02:30 Eupen  -vs-  Charleroi
02:30 Lokeren  -vs-  Genk
 Botswana :: Premier League
22:00 Black Forest  -vs-  Gilport Lions
22:00 Jwaneng Galaxy FC  -vs-  Sharps Shooting Stars
 Brazil :: Campeonato Alagoano
06:30 CSA  -vs-  Murici
06:30 Esportivo Olhodaguense  -vs-  CSE
 Brazil :: Campeonato Baiano
06:00 Juazeirense  -vs-  Jacobina
06:30 Fluminense de Feira  -vs-  Atlantico EC
06:30 Jequie  -vs-  Bahia De Feira
06:45 Bahia  -vs-  Jacuipense
06:45 Vitoria da Conquista  -vs-  Vitoria
 Brazil :: Campeonato Carioca – Taca Guanabara
02:00 Cabofriense  -vs-  Vasco
04:30 Flamengo RJ  -vs-  Bangu
06:45 Fluminense  -vs-  Portuguesa RJ
 Brazil :: Campeonato Catarinense
05:30 Concordia  -vs-  Tubarao
05:30 Figueirense  -vs-  Brusque
05:30 Hercilio Luz  -vs-  Avai
05:30 Joinville  -vs-  Inter de Lages
06:45 Criciuma  -vs-  Chapecoense-SC
 Brazil :: Campeonato Cearense – First stage
02:00 Ferroviario  -vs-  Uniclinic
06:15 Guarani de Juazeiro  -vs-  Maranguape
06:15 Horizonte  -vs-  Tiradentes
 Brazil :: Campeonato Gaucho
04:30 Avenida  -vs-  Gremio
05:30 Brasil de Pelotas  -vs-  Veranopolis
05:30 EC Sao Jose  -vs-  Novo Hamburgo
05:30 SC Sao Paulo  -vs-  EC Cruzeiro
06:45 SER Caxias  -vs-  Internacional
 Brazil :: Campeonato Goiano
01:30 Ipora  -vs-  Gremio Anapolis
04:30 Goias  -vs-  Anapolis
05:30 Atletico GO  -vs-  Aparecidense
05:30 Rio Verde  -vs-  Itumbiara
06:45 Anapolina  -vs-  Vila Nova FC
 Brazil :: Campeonato Matogrossense
06:10 Sinop  -vs-  Araguaia
06:45 Mixto  -vs-  Operario Ltda
 Brazil :: Campeonato Mineiro
04:30 America MG  -vs-  Tupi
05:00 Boa  -vs-  EC Democrata
05:30 Caldense  -vs-  Tombense
05:30 Patrocinense  -vs-  URT
06:45 Cruzeiro  -vs-  Uberlandia
 Brazil :: Campeonato Paraense
30′ Remo  1-0  Aguia De Maraba
06:30 Castanhal  -vs-  Cameta
06:30 Paragominas  -vs-  Bragantino
06:30 Parauapebas  -vs-  Independente
06:30 Paysandu PA  -vs-  SAO Raimundo PA
 Brazil :: Campeonato Paranaense – First stage
05:00 Cascavel  -vs-  Prudentopolis
05:00 Cianorte  -vs-  Uniao PR
05:00 Foz do Iguacu  -vs-  Toledo
05:00 Parana  -vs-  Atletico-PR
06:45 Londrina  -vs-  Maringa FC
 Brazil :: Campeonato Paulista
02:00 Linense  -vs-  Sao Caetano
04:30 Botafogo SP  -vs-  Novorizontino
04:30 Corinthians  -vs-  Ferroviaria
06:45 Mirassol  -vs-  Sao Paulo
 Brazil :: Campeonato Pernambucano – First stage
06:00 Afogados da Ingazeira  -vs-  Belo Jardim
06:00 Pesqueira  -vs-  Academica Vitoria
06:00 Salgueiro  -vs-  America PE
 Brazil :: Campeonato Potiguar – First stage
06:00 America RN  -vs-  Potiguar
06:00 Baraunas  -vs-  ABC
 Brazil :: Campeonato Sergipano – First stage
01:35 Amadense  -vs-  Frei Paulistano
01:35 Olimpico EC  -vs-  Lagarto
06:30 Confianca  -vs-  Dorense
06:30 Itabaiana  -vs-  Socorrense
 Brazil :: Campeonato Sul-Matogrossense
06:10 Operario de Dourados  -vs-  Aguia Negra
06:45 Uniao  -vs-  Operario MS
 Brazil :: Campeonato Paraibano
06:30 Cajazeirense de Desportos  -vs-  Auto Esporte
06:30 CSP  -vs-  Nacional de Patos
06:30 Desportiva Guarabira  -vs-  Botafogo PB
06:30 Treze PB  -vs-  Sousa
 Brazil :: Campeonato Maranhense
06:15 Sampaio Correa  -vs-  Bacabal EC
 Brazil :: Copa Verde
01:00 Ceilandia  -vs-  Corumbaense
 Burundi :: Ligue A
21:00 Bujumbura C.  -vs-  Inter Star
 Costa Rica :: Primera Division – Clausura
09:00 Guadalupe  -vs-  Herediano
04:00 Limon  -vs-  Carmelita
 Cyprus :: First Division
23:00 APOEL  -vs-  Apollon
 Cyprus :: Cyprus Cup
22:00 AEK Larnaca  -vs-  Aris
 Czech Republic :: Tipsport liga – Play Offs
17:00 Bohemians 1905  -vs-  Hradec Kralove
19:00 Brno  -vs-  Frydek-Mistek
 Egypt :: Premier League
19:30 Wadi Degla  -vs-  Tanta
22:00 El Gaish  -vs-  El Daklyeh
22:00 Petrojet  -vs-  Enppi
01:00 Zamalek  -vs-  El Masry
 El Salvador :: Primera Division – Clausura
04:00 Municipal Limeno  -vs-  Metapan
04:30 Dragon  -vs-  Aguila
 England :: Bostik League
02:45 Staines  -vs-  Worthing
 England :: Premier League 2
20:00 Middlesbrough U23  -vs-  Fulham U23
 England :: Professional Development League
20:00 Charlton U23  -vs-  Crystal Palace U23
 England :: Carabao Cup
03:00 Arsenal  -vs-  Chelsea
 England :: Premier League International Cup
02:00 Newcastle Utd U23  -vs-  Jong PSV
02:00 Tottenham U23  -vs-  Benfica B
 France :: National 2 – Group B
00:30 Raon L Etape  -vs-  Lyon II
 France :: National 2 – Group C
01:00 PP Arras  Postp.  JA Drancy
02:00 PP Fleury-Merogis  Postp.  Viry-Chatillon
 France :: Coupe de France
00:30 Biesheim  -vs-  Grenoble
00:30 Montpellier  -vs-  Lorient
00:30 Paris SG  -vs-  Guingamp
00:30 Saint-Lo  -vs-  Les Herbiers
00:30 Tours  -vs-  Metz
00:30 Troyes  -vs-  St Etienne
03:05 Monaco  -vs-  Lyon
 Gambia :: GFA League
23:00 Brikama U.  -vs-  Tallinding United
23:00 Hawks  -vs-  Real Banjul
01:00 Armed Forces  -vs-  Banjul Utd
23:00 Bombada  -vs-  Gamtel
23:00 Marimoo  -vs-  Gambia Ports
01:00 Steve Biko  -vs-  Fortune
 Germany :: 2. Bundesliga
00:30 Darmstadt  -vs-  Kaiserslautern
02:30 Arminia Bielefeld  -vs-  Greuther Furth
02:30 Dusseldorf  -vs-  Aue
02:30 Heidenheim  -vs-  Braunschweig
 Greece :: Greek Cup – Play Offs
22:15 Panionios  -vs-  Lamia
00:30 Olympiakos Piraeus  -vs-  AEK Athens FC
02:45 PAOK  -vs-  Atromitos
 Iceland :: Fotbolti.net Cup
00:30 Keflavik  -vs-  Hafnarfjordur
 India :: ISL
21:30 Pune City  -vs-  Jamshedpur
 India :: I-League
15:30 NEROCA  -vs-  Lajong
 Indonesia :: President Cup
15:30 Pekanbaru  -vs-  Bali United
19:30 Pusamania Borneo  -vs-  Persija Jakarta
 Iran :: Persian Gulf Pro League
18:30 Esteghlal Khuzestan  -vs-  Zob Ahan
 Iraq :: Super League
18:30 Al Naft  -vs-  Al Bahri
18:30 Naft Missan  -vs-  Al Diwaniya
20:45 Al Minaa  -vs-  Naft Al Junoob
23:00 Al Zawraa  -vs-  Al Wasat
 Israel :: State Cup
00:00 Moadon Sport Ashdod  -vs-  Netanya
02:00 Maccabi Haifa  -vs-  Maccabi Tel Aviv
 Italy :: Serie A
00:30 Lazio  -vs-  Udinese
02:45 Sampdoria  -vs-  AS Roma
 Italy :: Serie C – Group A
20:30 Piacenza  -vs-  Siena
 Italy :: Serie D – Group G
20:30 Latina  -vs-  Rieti
 Italy :: Coppa Italia Primavera
20:30 AC Milan (U19)  -vs-  Atalanta (U19)
20:30 AS Roma (U19)  -vs-  Torino (U19)
 Jordan :: Premier League
22:30 Al Yarmouk  -vs-  Al-Faisaly Amman
 Mexico :: Copa Mexico – Clausura
08:00 Murcielagos  -vs-  Necaxa
08:00 Venados  -vs-  Cafetaleros de Tapachula
10:00 Cimarrones de Sonora  -vs-  Queretaro
10:00 Puebla  -vs-  Alebrijes Oaxaca
10:06 Celaya  -vs-  Pachuca
 Netherlands :: Eredivisie
02:00 Utrecht  -vs-  Feyenoord
 New Zealand :: Football Championship
12:00 Eastern Suburbs  -vs-  Auckland City
 Nigeria :: NPFL
22:00 Enugu Rangers  -vs-  Katsina United FC
22:00 Enyimba  -vs-  Nasarawa
22:00 Go Round  -vs-  Heartland
22:00 Kano Pillars  -vs-  Abia Warriors
22:00 Kwara  -vs-  Wikki Tourist
22:00 MFM FC  -vs-  FC Ifeanyi Ubah
22:00 Niger Tornadoes  -vs-  Akwa United
22:00 Plateau United  -vs-  El Kanemi
22:00 Sunshine Stars  -vs-  Rivers United FC
22:00 Yobe Stars  -vs-  Lobi Stars
 North & Central America :: CONCACAF Championship Women U20
68′ Nicaragua (U20) (W)  1-2  Jamaica (U20) (W)
 Panama :: LPF – Clausura
08:00 Arabe Unido  -vs-  Independiente
08:00 Chorrillo  -vs-  Atl. Veraguense
08:00 San Francisco  -vs-  Plaza Amador
 Portugal :: League Cup – Play Offs
03:45 Sporting  -vs-  FC Porto
 Scotland :: Premiership
02:45 Dundee FC  -vs-  Hibernian
02:45 Hamilton  -vs-  Hearts
02:45 PP Kilmarnock  Postp.  St Johnstone
02:45 Motherwell  -vs-  Ross County
02:45 Rangers  -vs-  Aberdeen
 South Africa :: Premier League
00:30 Amazulu  -vs-  Bloem Celtic
 Spain :: Tercera Division
22:00 Barreda Balompie  -vs-  Tropezon
22:00 Burlades  -vs-  Pamplona
22:00 Praviano  -vs-  Real Aviles
22:00 Santanyi  -vs-  Serverense
 Spain :: Copa del Rey
01:00 Alaves  -vs-  Valencia
03:30 Real Madrid  -vs-  Leganes
 Spain :: Copa Federacion
01:00 Ontinyent  -vs-  Villarrobledo
01:30 Pena  -vs-  Vilafranca
01:30 Saguntino  -vs-  UCAM Murcia
02:00 Pontevedra  -vs-  Burgos
02:00 Union Montanesa Escobedo  -vs-  Langreo
02:00 UP Plasencia  -vs-  San Sebastian Reyes
02:00 Utebo FC  -vs-  SD Logrones
02:30 Villanovense  -vs-  Betis B
 United Arab Emirates :: UAE League
20:15 Al Jazira  -vs-  Dibba Al Fujairah
22:45 Al Wahda  -vs-  Al Nasr
 World Match :: Club Friendly
07:00 America De Cali (Col)  -vs-  Dep. Cali (Col)
15:00 D. Zagreb (Cro)  -vs-  Shakhtar Donetsk (Ukr)
15:30 Brisbane Strikers (Aus)  -vs-  Brisbane City (Aus)
15:30 Logan Lightning (Aus)  -vs-  Redlands (Aus)
16:00 Sigma Olomouc (Cze)  -vs-  Opava (Cze)
17:00 Basel (Sui)  -vs-  Winterthur (Sui)
17:00 Budaorsi SC (Hun)  -vs-  Komarno (Svk)
17:00 CSM Scolar Resita (Rou)  -vs-  Ripensia Timisoara (Rou)
17:00 Ol. Grudziadz (Pol)  -vs-  Odra Opole (Pol)
17:00 Paks (Hun)  -vs-  Ajka (Hun)
17:00 Usti nad Labem (Cze)  -vs-  Litomericko (Cze)
17:30 Rochedale (Aus)  -vs-  Western Pride (Aus)
18:00 Pobeda (Mac)  -vs-  Renova (Mac)
18:00 Zaglebie Sosnowiec (Pol)  -vs-  Podbeskidzie (Pol)
19:00 Buducnost (Mne)  -vs-  Iskra (Mne)
19:00 Kalju (Est)  -vs-  TPS (Fin)
19:00 Leczna (Pol)  -vs-  S. Rzeszow (Pol)
19:00 Mezokovesd-Zsory (Hun)  -vs-  Michalovce (Svk)
19:00 Sundsvall (Swe)  -vs-  Ostersunds (Swe)
19:00 Zlin (Cze)  -vs-  Z. Moravce (Svk)
20:00 Gyirmot SE (Hun)  -vs-  Dun. Streda (Svk)
20:00 Maribor (Slo)  -vs-  Haladas (Hun)
20:00 Szolnoki MAV (Hun)  -vs-  Jaszberenyi (Hun)
20:00 Triglav (Slo)  -vs-  Rudar (Slo)
20:00 Vlasim (Cze)  -vs-  Dukla Prague (Cze)
21:00 Amkar (Rus)  -vs-  Korona Kielce (Pol)
21:00 Din. Bucuresti (Rou)  -vs-  Termalica B-B. (Pol)
21:00 Domzale (Slo)  -vs-  Krupa (Bih)
21:00 Karvina (Cze)  -vs-  Frydek-Mistek (Cze)
21:00 Mladost DK (Bih)  -vs-  Tosno (Rus)
21:00 Zadar (Cro)  -vs-  Primorac Biograd (Cro)